Så här spelas Fotbolls EM 2021 – spelschema

Pga Coronapandemin så blev fotbolls EM 2020 inställt och framflyttat ett år. Men hur ska Fotbolls EM 2021 kunna genomföras? Vi ger dig det nya spelschemat och vilka lag som är klara till EM.

Fotbolls EM 2021 - spelschema

Play off EM 2021

Även playoffspelet blev ju uppskjutet och vilka fyra lag som ska spela i FotbollsEm återstår att avgöras. Så här spelas dessa matcher:

Play Off semifinaler 8 oktober 2020
Playoff A: Island mot Rumänien, Bulgarien mot Ungern
Playoff B: Bosnien och Hercegovina mot Nordirland, Slovakien mot Irland
Playoff C: Skottland mot Israel, Norge mot Serbien
Playoff D: Georgien mot Vitryssland, NordMakedonien mot Kosovo

Play off finaler 12 oktober 2020
Final A: Bulgarien / Ungern mot Island / Rumänien
Final B: Bosnien och Hercegovina / Nordirland mot Slovakien / Irland
Final C: Norge / Serbien mot Skottland / Israel
Final D: Georgien / Vitryssland mot NordMakedonien / Kosovo

Missa inte att du kan spela på dessa matcher med bra odds hos Unibet

Fotbolls EM 2021 – Komplett spelschema

Planer från Uefa var att flytta hela em-slutspelet ett år fram i tiden och således blir det nya spelschemat så här:

Fredag 11 Juni
Grupp A: 21:00 Turkiet – Italien (Rom) TV4/CMORE

Lördag 12 Juni
Group A: 15:00 Wales – Schweiz (Baku) TV4/CMORE
Group B: 18:00 Danmark – Finland (Köpenhamn) TV4/CMORE
Group B: 21:00 Belgien – Ryssland (St Petersburg) SVT/SVTPlay

Söndag 13 juni
Grupp D: 15:00 England – Kroatien (Wembley) SVT/SVTPlay
Grupp C: 18:00 Österrike – Play-off vinnare D eller A (Bukarest) TV4/CMORE
Grupp C: 21:00 Nederländerna – Ukraina (Amsterdam) SVT/SVTPlay

Måndag 14 juni
Grupp D: 15:00 Play-off vinnare C – Tjeckien (Glasgow) TV4/CMORE
Grupp E: 18:00 Polen – Play-off vinnare B (Dublin) SVT/SVTPlay
Grupp E: 21:00 Spanien – Sverige (Bilbao) SVT/SVTPlay

Tisdag 15 juni
Grupp F: 18:00 Play-off vinnare A eller D – Portugal (Budapest) SVT/SVTPlay
Grupp F: 21:00 Frankrike – Tyskland (München) TV4/CMORE

Onsdag 16 juni
Grupp B: 15:00 Finland – Ryssland (St Petersburg) TV4/CMORE
Grupp A: 18:00 Turkiet – Wales (Baku) SVT/SVTPlay
Grupp A: 21:00 Italien – Schweiz (Rom) SVT/SVTPlay

Torsdagen 17 juni
Grupp C: 15:00 Ukraina – Play-off vinnare D eller A (Bukarest) SVT/SVTPlay
Grupp B: 18:00 Danmark – Belgien (Köpenhamn) TV4/CMORE
Grupp C: 21:00 Nederländerna – Österrike (Amsterdam) TV4/CMORE

Fredag ​​18 juni
Grupp E: 15:00 Sverige – Play-off vinnare B (Dublin) SVT/SVTPlay
Grupp D: 18:00 Kroatien – Tjeckien (Glasgow) SVT/SVTPlay
Grupp D: 21:00 England – Play-off vinnare C (London) SVT/SVTPlay

Lördagen 19 juni
Grupp F: 15:00 Play-off vinnare A eller D – Frankrike (Budapest) TV4/CMORE
Grupp F: 18:00 Portugal – Tyskland (München) TV4/CMORE
Grupp E: 21:00 Spanien – Polen (Bilbao) TV4/CMORE

Söndag 20 juni
Grupp A: 18:00 Italien – Wales (Rom) SVT/SVTPlay
Grupp A: 18:00 Schweiz – Turkiet (Baku) SVT/SVTPlay

Måndag 21 juni
Grupp C: 18:00 Play-off vinnare D eller A mot Nederländerna (Amsterdam) SVT/SVTPlay
Grupp C: 18:00 Ukraina mot Österrike (Bukarest) SVT/SVTPlay
Grupp B: 21:00 Ryssland mot Danmark (Köpenhamn) TV4/CMORE
Grupp B: 21:00 Finland mot Belgien (St Petersburg) TV4/CMORE

Tisdag 22 juni
Grupp D: 21:00 Tjeckien mot England (London) TV4/CMORE
Grupp D: 21:00 Kroatien mot Play-off vinnare C (Glasgow) TV4/CMORE

Onsdagen 23 juni
Grupp E: 18:00 Spanien mot Play-off vinnare B (Bilbao) TV4/CMORE
Grupp E: 18:00 Sverige – Polen (Dublin) TV4/CMORE
Grupp F: Tyskland mot Play-off vinnare A eller D ( München) SVT/SVTPlay
Grupp F: 21:00 Portugal mot Frankrike (Budapest) SVT/SVTPlay

Slutspel Fotbolls EM 2021

Åttondelsfinaler Fotbolls EM 2021

Lördag 26 Juni
1: 18.00 2A mot 2B (Amsterdam) TV4/CMORE
2: 21.00 1A mot 2C (London) SVT/SVTPlay

Söndag 27 Juni
3: 18.00 1C mot 3D/E/F (Budapest) SVT/SVTPlay
4: 21.00 1B mot 3A/D/E/F (Bilbao) TV4/CMORE

Måndag 28 Juni
5: 18.00 2D mot 2E (Köpenhamn) TV4/CMORE
6: 21.00 1F mot 3A/B/C (Bukarest) SVT/SVTPlay

Tisdag 29 Juni
7: 18.00 1D mot 2F (Dublin) SVT/SVTPlay
8: 21.00 1E mot 3A/B/C/D (Glasgow) TV4/CMORE

Kvartsfinaler Fotbolls EM 2021

Fredag 2 Juli
QF1: 18.00 Vinnare 5 mot Vinnare 6 (Sankt Petersburg) TV4/CMORE
QF2: 21.00 Vinnare 3 mot Vinnare 1 (München) SVT/SVTPlay

Lördag 3 Juli
QF3: 18.00 Vinnare 4 mot Vinnare 2 (Baku) SVT/SVTPlay
QF4: 21.00 Vinnare 7 mot Vinnare 8 (Rom) TV4/CMORE

Semifinaler EM 2021

Tisdag 6 Juli
SF1: 21.00 Vinnare QF1 mot Vinnare QF2 (London) TV4/CMORE

Onsdag 7 Juli
SF2: 21.00 Vinnare QF3 mot Vinnare QF4 (London) SVT/SVTPlay

Final Fotbolls EM 2021

Söndag 11 Juli
21.00 Vinnare SF1 mot Vinnare SF2 (London) TV4/CMORE

Vi kan även tipsa om du vill spela på sport med bra bonusar kan du göra det hos Betsmart

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *